• Google+

Як нова система валютного регулювання вплине на життя українців. Коментар адвоката

28 марта 2019 г. — Банки Украины

07.02.2019р. набув чинності Закон України «Про валюту і валютні операції», який формує ліберальну модель валютного регулювання, що спрямована на створення комфортних умов для бізнесу та підвищення інвестиційної привабливості України. Нову систему нормативно-правових актів у цій сфері складають 8 постанов Правління Національного банку та 2 технічні документи, замість попередніх 56.

Зі змін, які стосуються фізичних осіб найвідчутнішою є можливість купувати валюту через онлайн-банкінг, враховуючи аналогічний готівковому ліміт до 150 тис. грн на день в еквіваленті. Варто зазначити, що ще у 2014 за допомогою сервісу Приват24 можна було придбати іноземну валюту онлайн, проте, через відсутність правових підстав, банк був змушений припинити надання таких послуг. Сьогодні ПриватБанк та Монобанк першими відкриють доступ до цієї операції. Крім того, тепер обов’язковому фінансовому моніторингу підлягають не всі валютні операції, а лише ті, сума яких перевищує 150 тисяч грн у рік.

Щодо основних змін, які стосуються юридичних осіб, варто зазначити наступне. Для них збільшено граничний термін здійснення розрахунків за експортно-імпортними контрактами із 6 місяців до 1 року, скасовані індивідуальні ліцензії на валютні операції та необхідність реєстрації в НБУ іноземних кредитів. Юридичні особи тепер мають законну можливість відкрити іноземний рахунок, проте перерахувати кошти з України на цей рахунок – неможливо. Крім того, у разі порушення строку розрахунку за валютними контрактами на юридичних осіб більше не накладатимуть санкцію у вигляді припинення зовнішньоекономічної діяльності, а накладатимуть штрафи. Також скасоване обмеження на дострокове погашення зовнішніх зобов’язань.

Як зазначає тернопільський адвокат Петро Череватий, зміна моделі валютного регулювання відбулася у зв’язку з тим, що раніше чинний Декрет КМУ "Про систему валютного регулювання і валютного контролю" не відповідав ратифікованій Угоді про асоціацію з ЄС, відповідно до якої Україна зобов’язана вжити заходів щодо забезпечення вільного руху капіталу між країнами, які виступають сторонами цієї Угоди. Також, за словами адвоката, слід пам’ятати, що у зв’язку із прийняттям Закону України «Про валюту і валютні операції», одночасно набирають чинності зміни, внесені до Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці, завдяки яким банки зможуть надавати інформацію, яка містить банківську таємницю, субєктам валютного нагляду.

Отже, на сьогодні, чим менший рівень ризику мають валютні операції, тим меншому валютному контролю вони підлягають і навпаки. Тобто завдяки новій моделі, що полегшила визначення пріоритетності втручання держави в обіг коштів, ДФС та НБУ зможуть зосередити увагу на виявленні схем відмивання доходів, отриманих злочинним шляхом.

З повним переліком змін у сфері валютного регулювання можна ознайомитись у дорожній карті скасування валютних обмежень, розміщеній на офіційному сайті НБУ.

Юридичну консультацію з приводу вказаних вище змін можна отримати перейшовши за посиланням.

Комментарии

blog comments powered by Disqus

Финансовый супермаркет