• Google+

О.Сугоняко: «НБУ перетворився на орган бюрократичного впливу»

21 декабря 2011 г. — АУБ

«Національний банк України із професійного регулятора перетворився на орган бюрократичного впливу, який здійснюється шляхом адміністративного тиску через механізм перевірок і фіскальних заходів», - про це заявив 21 грудня Президент Асоціації українських банків Олександр Сугоняко під час прес-конференції в інформаційно-аналітичному агентстві «Главком». За словами Президента АУБ, керівництво Нацбанку повністю відкинуло практику консультування з системою, погодження пропозицій і проектів рішень, які готуються, заслуховування думок професійної громадськості. 23 грудня виповнюється рівно рік, як НБУ очолила нова команда. За цей рік НБУ не провів жодної загальносистемної наради, обмежуючись кабінетними зустрічами з вузьким колом банкірів.

Підбиваючи підсумки за 2011 рік, Президент АУБ наголосив на викликах, які постали перед банками, зокрема й у зв’язку з елементами авторитаризму та непрофесійності в діяльності керівництва НБУ. Серед іншого, Президент АУБ піддав критиці запровадження жорсткого тиску на ліквідність банків. Внаслідок такої політики регулятора діяльність багатьох банків практично була паралізована: процент міжбанківського кредиту перевищив 30%, а процентна ставка по гривневим депозитам сягнула 25-26% річних.

За словами Президента АУБ, внаслідок економічної політики, яка здійснюється в країні за підтримки НБУ, довіра населення до влади, а також до банківської системи і національної валюти невпинно погіршується, що проявляється в підвищеному попиті населення на іноземну валюту. За 11 місяців поточного року фізичними особами через мережу обмінних пунктів і кас банків закуплено іноземної валюти (еквівалент доларів США) на суму 29 578 млн. дол. США, а з урахуванням продажу населенням валюти чиста купівля валюти населенням склала 12784 млн. дол. США, що становить майже 40% золотовалютних резервів НБУ на 01.12.2011 р.

Як наголосив Президент АУБ, замість того, щоб глибоко проаналізувати причини і канали, якими здійснюється рух готівкової валюти, Нацбанком з вересня 2011 р. запроваджена «паспортизація» обмінних операцій, що внесло суттєві ускладнення для простих громадян і банків при проведенні незначних поточних операцій з обміном валюти.

Коментуючи оголошення Нацбанком про введення розрахунків з іноземними державами і, зокрема, з Росією за допомогою валюти цієї країни – рубля, Президент АУБ відзначив, що при цьому не деталізується, яким чином буде вирішуватися ця проблема. Звідки Україна дістане необхідні рублі за умови, коли вона не має позитивного сальдо в торгівлі з Росією? Адже торгівельні відносини України і Росії носять від'ємний характер - від'ємне сальдо за 10 місяців становить майже 8 млрд. дол. США.

За словами Олександра Сугоняко, придбання рублів за таких умов може здійснюватися або за рахунок тих же доларів США, або через одержання кредиту від Росії в рублях. Таким чином, на заміну кредитора МВФ, Україна отримає нового кредитора – РФ. «Перехід України в цих умовах на розрахунки з використанням російської валюти означає посилення економічної залежності України від РФ», - переконаний Президент АУБ.

Прокоментував Президент АУБ і той факт, що одним із шляхів поповнення валютних резервів та залучення готівки населення в банківську систему заявлено випуск «золотих» сертифікатів та золотих монет, які будуть запропоновані населенню. За словами Президента АУБ, ефективність цієї акції викликає серйозні сумніви. «Питання полягає у гарантованості і надійності запропонованих інструментів», - каже він. Адже залишок монетарного золота у міжнародних резервах НБУ становить зараз біля 1,5 млрд. дол. США. «Невже НБУ планує весь золотий запас використати на монети і реалізувати населенню? Адже те золото, яке НБУ планує добути у копальнях, навряд чи можна брати до розрахунку», - наголосив Олександр Сугоняко. Що стосується «золотих» сертифікатів, то вони, – на думку Президента АУБ, – взагалі не мають під собою ніякого забезпечення і можуть виступати як символічний представник золота, яке ще колись буде в НБУ.

Під час прес-конференції Президент АУБ наголосив на необхідності консолідації банківської спільноти, зокрема банків як з українським, так і іноземним капіталом задля адекватного реагування як на виклики, пов’язані з кризою фінансових ринків (зокрема Європи), так і на нові виклики, пов’язані з елементами авторитаризму та непрофесійності в діяльності керівництва НБУ.

Комментарии

blog comments powered by Disqus

Финансовый супермаркет