• Google+

Про розміщення аналітичної записки "Аналіз інфляції в 2011 році"

1 февраля 2012 г. — Национальный Банк Украины

Споживча інфляція в 2011 році знизилася до 4.6% (найнижчий показник за останні 9 років), виявившись суттєво нижчою, ніж офіційний прогноз Уряду і всі експертні оцінки, завдяки вищому за очікуваний урожаю та стримуванню цін, що регулюються адміністративно, на окремі товари та послуги.

Середньорічні темпи інфляції також уповільнилися до 8% (з 9.4% у 2010 році).

У грудні індекс споживчих цін (далі – ІСЦ) зріс лише на 0.2%, що є найнижчим показником для цього місяця в історії статистичних спостережень. Уже четвертий місяць поспіль сезонно скоригований ІСЦ є від’ємним (-0.3% у грудні).

Вплив на ІСЦ з боку попиту був помірним. Базова інфляція знизилася з 7.9% у попередньому році до 6.9% (0.2% за грудень), а її внесок у річну зміну ІСЦ – з 4.3 в. п. до 3.8 в. п. Цьому сприяла помірно жорстка монетарна і фіскальна політика в умовах дії вторинних ефектів падіння цін на сирі продукти та все ще негативний розрив ВВП.

Завдяки стримуючому впливу укріплення номінального ефективного обмінного курсу гривні (на 6.8% за 2011 рік) в умовах підвищених темпів інфляції в країнах-партнерах зростання вузького базового ІСЦ уповільнилося за підсумками року до 2.6%.

Високий урожай спричинив суттєве здешевлення сирих продуктів (на 4% за рік, -1.1 в. п. – внесок у річну зміну ІСЦ) та, відповідно небазового ІСЦ, що знизився в річному вимірі до 1.7% (0.2% – зміна за грудень).

Зниження частки внеску до ІСЦ цін групи товарів і послуг, що регулюються адміністративно, у другій половині 2011 року (до 1.4 в. п. за рік) відбулося внаслідок зниження цін на цукор (-20.5% за рік) та скраплений газ (-6.8%). Додатній внесок в ІСЦ обумовлений підвищенням цін на інші складові цієї групи (послуги ЖКГ тощо).

Пожвавлення зовнішньої кон’юнктури та активізація внутрішнього інвестиційного попиту (переважно у перших трьох кварталах 2011 року) зумовили суттєве зростання індексу цін виробників (далі – ІЦВ), проте ця тенденція змінилася на спад в IV кварталі – у результаті ІЦВ за рік зріс на 14.2%.

Комментарии

blog comments powered by Disqus

Финансовый супермаркет