• Google+

Про розміщення аналітичної записки "Аналіз інфляції в жовтні 2011 року"

30 ноября 2011 г. — Национальный Банк Украины

Індекс споживчих цін (далі – ІСЦ) у жовтні порівняно з попереднім місяцем не змінився (за вирахуванням сезонного фактора знизився на 0.6%). У річному вимірі темпи зростання ІСЦ уповільнилися до 5.4%. З початку року ІСЦ зріс на 4.2%.

Основним чинником стримування зростання ІСЦ є високий урожай, зокрема, плодоовочевих культур. Найбільший вклад в низхідну динаміку цін на сирі продукти, які у жовтні знизилися на 0.5% (-0.1 в. п. – внесок у зміну ІСЦ), відбувався завдяки здешевленню овочів та фруктів (на 6.2% та 3.1% відповідно).

Ціни на групу товарів та послуг, що регулюються адміністративно, знизилися на 1.2% (-0.2 в. п. – внесок у зміну ІСЦ) за рахунок суттєвого здешевлення цукру (-11.9% за місяць), який входить до цього цінового індексу. Ціни іншої його складової – послуг ЖКГ – зросли на 0.3%. Практична незмінність ціни нафти на світових ринках (майже третій місяць поспіль для сорту "Brent" ціна становить 110±1 дол. США) обумовлює повільне зростання цін на паливо (0.4% за місяць). Усе це обумовило зниження небазового ІСЦ на 0.7% (-0.3 в. п. – внесок в ІСЦ), а його зростання в річному вимірі уповільнилося до 2.8%.

Основною причиною зростання базового ІСЦ у жовтні (на 0.6%, 0.3 в. п. – внесок в ІСЦ) є подорожчання продовольчих товарів з високим ступенем обробки (1.0% – зміна за місяць, 0.4 в. п. – внесок у базовий ІСЦ).

Зростання цін інших компонент базового ІСЦ стримується в результаті укріплення номінального обмінного курсу (10.9% з квітня цього року) та попиту, нижчого, ніж потенційний рівень (за оцінками Департаменту, розрив ВВП все ще є негативним і становить -0.3% за ІІІ квартал 2011 року). Це частково компенсує зростання інфляції країн-партнерів, унаслідок чого вузький базовий ІСЦ за місяць зріс лише на 0.4%, у річному вимірі – на 2.9%).

Падіння індексу цін виробників (далі – ІЦВ) на 1.8% у жовтні відбулося головним чином унаслідок зниження цін у сфері виробництва та розподілення електроенергії, газу та води (-6% – зміна за місяць, -1.2 в. п. – внесок в ІЦВ). Незначне уповільнення світової економічної активності спричинило зниження цін на продукцію основних експортоорієнтованих виробництв. Річні темпи росту ІЦВ у жовтні уповільнилися до 16.3%.

Комментарии

blog comments powered by Disqus

Финансовый супермаркет