• Google+

Банкіри: кіберзлочинність можна зупинити тільки спільними зусиллями

30 января 2013 г. — НАБУ

Історія навчила нас, що розвиток і прогрес, які приносять людям нові блага та можливості, на жаль, завжди супроводжуються негативними явищами.

Індустріалізація дала нам масове виробництво товарів, але вона ж поклала початок варварському винищенню природи і класовій нерівності. Боротьба за національні та соціальні права зробила аксіомою принципи рівності і справедливості, але часто призводить до кровопролиття і ганебного явища патерналізму. Так і масова комп'ютеризація і стрімкий розвиток цифрових технологій, які максимально спростили людині всі технологічні та виробничі процеси, полегшили їй існування та перевернули уявлення про роботу, кар'єру, дозвілля, фінанси і навіть особисте життя, приховують у собі й серйозні небезпеки. Ми хочемо поговорити про одну з найактуальніших.

Середу установ, які намагаються максимально швидко брати на озброєння технологічні новинки – банки. Вони мало не щомісяця пропонують нам сервіси, що дозволяють максимально легко і просто розпоряджатися своїми грошима. Платіжні карти і банкомати вже давно стали частиною нашого життя, а Інтернет-банкінг, купівля товарів через всесвітню мережу – не «заморська» екзотика. Та цим користуються не лише клієнти, а й злочинці.

Кіберзлочинність – явище новітньої, цифрової доби. Саме це й робить «кіберів» набагато небезпечнішимими й ефективнішими за своїх «класичних» колег-шахраїв. Це люди, які працюють головою і роблять свої «справи», не відходячи від свого комп'ютера або сидячи на лавочці з ноутбуком і мобільним телефоном. Для сучасних «технарів» це часто ідеальний спосіб заробити і реалізувати себе. Біда в тому, що як будь-який вид шахрайства, кіберзлочинність розвивається за класичним сценарієм – одинаки об'єднуються і гуртуються, утворюючи організовані злочинні угруповання. Гуртом, як то кажуть, і батька легше бити. А красти чужі гроші – тим більше. Злочинці не стоять на місці. Їхні методи вдосконалюються і стають дедалі складнішими. Відповідно реагують і правоохоронці.

Останнім часом проблема кіберзлочинності набула глобального масштабу, а збитки від діяльності кібершахраїв сягнули десятків мільярдів доларів. Для протистояння кібершахраям створюються спеціальні підрозділи і структури. Їхні повноваження постійно розширюють, а технічні можливості посилюють. Останній приклад – Європейський центр боротьби з кіберзлочинністю, який запрацював на початку 2013 року.

Україна – не виняток. Зі зростанням обсягів безготівкових розрахунків зростає і кількість потерпілих від кібершахраїв. За даними НБУ, у 2011 році кількість протиправних операцій за платіжними картками українських банків підскочила до 7,6 тис. порівняно з 2,9 тис. роком раніше. Обсяг неправомірно списаних коштів збільшився майже в півтора рази - з 6,3 млн до 9,1 млн. грн. І це лише офіційна статистика, до того ж за 2011 рік.

СБУ і МВС в особі Управління по боротьбі з кіберзлочинністю опинилися на вістрі війни з «кіберами». На жаль, їхніх зусиль замало. Особливо зважаючи на наші українські реалії.

Банки, які разом зі своїми клієнтами стали головними «жертвами» кібершахраїв, теж змушені приділяти цьому питанню дедалі більшу увагу. Вони, як ніхто інший, зацікавлені в тому, щоб їх ніхто не обкрадав. Тому природно, що саме фінансові установи зараз виходять з ініціативою активізувати і посилити боротьбу проти кіберзлочинців. Ця тема стала головною на останньому засіданні Комітету з питань банківської інфраструктури та платіжних систем Незалежної асоціації банків України (НАБУ), яка представляє абсолютну більшість банків, що працюють в Україні. Тепер НАБУ планує запропонувати комплекс системних заходів за участю Національного банку України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної Академії МВС України та інших партнерів Асоціації, які допоможуть убезпечити гроші українців. Це національна кампанія «Протидія кіберзлочинності». Її гасло – «Ваша уважність є найкращим захистом». Що вона передбачає?

1. НАБУ пропонує створити єдину систему обміну інформації про випадки кіберзлочинів під егідою Національного банку України. Туди стікатимуться всі дані про такі порушення від фінансово-кредитних установ. На їх основі даних можна створювати інформаційні бази з «чорними списками», наприклад, шкідливих програм та інструкції для реагування. Великим плюсом такої бази є знеособлення джерела інформації, що убезпечить банки від репутаційних та інших втрат, а отже, робить їх зацікавленими у тому, щоб «ділитися» цією конфіденційною інформацією з іншими. Не секрет, що зараз вони цього часто не роблять, тому статистка про даний вид злочину, м'яко кажучи, неповна. Банку часом легше «зам'яти» справу. Існування такої єдиної системи має кардинально змінити ситуацію.

2. НАБУ спільно з Національною Академією МВС України та Управлінням по боротьбі з кіберзлочинністю організують курси навчання для працівників служб безпеки банків і пропонують подумати про сертифікацію таких фахівців. Це буде своєрідною гарантією професійного рівня банківських «безпечників».

3. НАБУ спільно з МВС України запускає сайт «Антикібер», який акумулюватиме максимальну кількість інформації про кіберзлочинність і буде орієнтований передусім на користувачів фінансових послуг. На сайті можна отримати практичні поради про те, як не стати жертвою кіберзлочинця і убезпечити свої гроші.

4. НАБУ спільно з партнерами пропонують удосконалювати українське законодавство в галузі боротьби з кіберзлочинністю і виходити зі спільними пропозиціями на Національний банк України, який має право законодавчої ініціативи. Традиційно для України саме недосконалість законів є головною перешкодою на шляху боротьби з негативними явищами. Зволікання з вирішенням цього питання – це гроші українців.

5. НАБУ планує активізувати співпрацю з Національним Технічним Університетом «Київська політехніка» для стимулювання створення інноваційних проектів в галузі ІТ-технологій, зокрема в галузі інформаційної і кібернетичної безпеки банків. Загальновідомий факт: попри катастрофічне падіння рівня технічної освіти в Україні, саме тут народжуються провідні ІТ-фахівці світу. На жаль, часто їхній талант йде саме в русло «кіберзлочинності». Чому не використати ці таланти для творення «добрих справ»?

У Незалежній асоціації банків України переконані: спільними зусиллями, при комплексному підході всіх зацікавлених сторін нам вдасться значно ефективніше боротися з кібершахраями. Наш успіх гарантують націленість на результат, професійний та комплексний підхід і бажання вберегти та примножити те, що ми заробили своєю важкою працею. Саме це й відрізняє нас від охочих швидко щось собі «хапнути».

Комментарии

blog comments powered by Disqus

Финансовый супермаркет